13. december 2007

Drawing on air



Skupina znanstvenikov iz Brownove
univerze je razvila program z uporabniškim
vmesnikom, ki omogoča ustvarjalcem ustvarjanje iluzij s pomočjo maske za virtualno realnost.
Invencija je bila razvita z namenom, da bi olajšala delo zdravnikom pri zahtevnejših operacijah in da bi bile le te natančnejše.







Delovanje:
Pri uporabi programa uporabnik sedi pred konvencionalnim monitorjem in si nadene očala za virtualno realnost. Vsaka leča na očalih je opremljena z zaklopko, ki se odpre 100-krat na sekundo. Ko se sinhronizirajo z računalniškim programom in ko je slika desnega očesa primerna in predstavljena na
zaslonu se odpre desna leča in obratno za levo oko. S premikanjem naprej in nazaj med levim in desnim očesom prelisičimo možgane ter ustvarimo optično iluzijo s katero dobimo 3D sliko. Poleg očal uporabimo majhno sledilno napravo, ki si jo nadenemo na levi prst. Z desno roko upravljamo ročico, ki je pritrjena na robota, ta pa pošilja informacije nazaj uporabniku. Za risanje linije uporabimo najprej levo roko, kateri nato sledi desna. Z levo roko nakažemo smer risanja in ustvarimo začetek črte, z desno ji sledimo z drugim koncem črte. To je metoda z dvema rokama, za katero so znanstveniki dobili idejo pri avtomobilskem dizajniranju tako imenovanem »tape drawingu«.


Predvidevajo da bi to lahko uporabljali tudi oblikovalci in ustvarjalci, ki bi se tako umaknili od tradicionalnega prostoročnega ustvarjanja in začeli oblikovati na računalnikih.


Viri:

http://blogs.zdnet.com/emergingtech/?p=698

http://www.cs.brown.edu/research/vis/docs/pdf/Staedter-2007-NTL.pdf

http://www.engadget.com/2007/11/08/brown-university-demonstrates-drawing-on-air-system/


Avtor: Boštjan Urbajs


4 komentarji:

BAR Ekspreso pravi ...

To bi prišlo prav tudi za ustvarjanje novih likov.

Unknown pravi ...

Zelo dobra zadeva, da možgnane spustiš na pašo in se prepustiš sanjam...saj lahko ustvarjaš stvari, ki jih mogoče nebi mogel spraviti na papir, tako pa lahko vedno prikažeš točno tisto kar si si zamislil. Zdravniki so verjetno, kar dolgo čakali na to zadevo, kajti to bo res omogočalo lažji pristop k kakšnem zapletenem posegu saj se tako lažje seznanijo z dejanskim potekom in se postavijo v kožo samega sebe na dan operacije, kaj je vsekakor učinkovitejše kot pa bi se učil posega iz knjige.

Anonimni pravi ...

Dobra zadeva. Mislim, da bi bila mnogim v pomoč...

Branka Fras

Unknown pravi ...

Zanimiva zadeva. Upam da bo čim prej dostopna tudi v Sloveniji.

Martina Ž.